Wielka rola mikrobiomu skóry

Share

Czy wiesz, że na 1 cm² Twojej skóry znajduje się około milion różnych bakterii? To one wchodzą w skład Twojego mikrobiomu, czyli flory bakteryjnej skóry. Dowiedz się, jak ważną pełni rolę i jak o niego dbać.

Powierzchnię naszej skóry zamieszkuje mnóstwo bakterii, wirusów i grzybów, które tworzą unikalny system zwany mikrobiomem (lub mikrobiotą). Jego skład określany jest od momentu narodzin. To od niego zależy, w jakiej kondycji jest nasza cera. To on sprawia, że skóra twarzy jest jednolita, zdrowa i pełna blasku.

Mikrobiom każdego z nas jest nieco inny. Wpływa na to wiele czynników, m.in. płeć, rasa, wiek, hormony, środowisko, w którym żyjemy, wykonywany zawód, dieta i styl życia, przyjmowane leki, a także to, czy przyszliśmy na świat w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie.

Mikrobiom skóry spełnia wiele bardzo istotnych ról. To bariera ochronna – jego zadaniem jest hamowanie rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Pełni funkcje odpornościowe i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Aby to wszystko było możliwe, musi być zachowana jego równowaga. Zaburzyć może ją stres, zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV, smog oraz niewłaściwa pielęgnacja zbyt agresywnymi kosmetykami.  

Jeśli na skórze pojawią się zaczerwieniania, stanie się nadreaktywna, zauważysz stany zapalne, trądzik, łupież oraz uczucie ściągnięcia i suchość, może oznaczać to, że równowaga Twojego mikrobiomu została zachwiana. Dlatego tak ważne jest, by do codziennej pielęgnacji cery oraz zmywania makijażu używać kosmetyków, które dodatkowo o niego zadbają.

Koniecznie wypróbuj:

Żel do mycia twarzypeeling enzymatyczny oraz krem dla niej i dla niego z serii Skin Balance Moisturising zawierają prebiotyki, które pielęgnują mikrobiom skóry i przywracają jego naturalną równowagę. A w składzie naszego płynu micelarnego znajdziesz kompleks składników, które odpowiadają za zdrową i zbalansowaną dietę dla mikrobioty. 

You may also like...