Poznaj składniki naszych perfum. Część IV

Share

Irys to jeden z najdroższych składników, a by uzyskać olejek zapachowy z jego kłączy potrzeba aż kilku lat! Paczula, której nazwa oznacza zielony liść, to niepozorna roślina o wyjątkowym aromacie i właściwościach. Z kolei orientalny zapach kardamonu wykorzystywany był już przez starożytnych Egipcjan.

Irys

Jego pudrowy, aksamitny zapach jest elegancki, delikatny, z zielonymi i ziemistymi nutami. To jeden z najdroższych składników w palecie perfumiarzy. Wynika to z bardzo długiego i skomplikowanego procesu pozyskiwania olejku, który trwa kilka lat i wymaga dużej ilości surowca. Olejek pozyskuje się z kłączy, które należy zebrać, dobrze oczyścić, a następnie pozostawić do wyschnięcia na 3 do 5 lat, by zapach dojrzał. Dopiero po tym czasie, można poddać je turbodestylacji oraz destylacji frakcjonowanej, by uzyskać irysowy absolut. Irysy dla branży perfumiarskiej hoduje się przede wszystkim we Włoszech i Francji, a ich kłącza zbiera się w lipcu i sierpniu. Kwiat ten jest symbolem nadziei, ufności i przyjaźni.  

Znajdziesz go w zapachach: #5, #7

Paczula

Ta egzotyczna, niepozornie wyglądająca roślina pochodzi z Azji – z Filipin, Półwyspu Indochińskiego oraz Archipelagu Malajskiego. Jej liście są bardzo aromatyczne i to właśnie z nich produkuje się olejek zapachowy. To jeden z najpopularniejszych składników perfum, który oprócz orientalnego, drzewnego zapachu z nutą świeżości, posiada tę właściwość, że utrwala w perfumach inne aromaty. Paczula często łączona jest z drzewem sandałowym, różą i bergamotką. Jej aromat był chętnie używany przez hipisów w latach 60 i 70 ubiegłego wieku.

Znajdziesz ją w zapachach: #3, #7, #11, #15, #21, #23, #27, #31, #33, #43, #45, #4, #8, #16, #18, #30, #34, #36, #06m

Kardamon

To jedna z najstarszych przypraw świata i jedna z najdroższych (obok szafranu i wanilii). Rośnie m.in. w południowych Indiach, w Wietnamie, Gwatemali, Chinach, Laosie, Kambodży i na Sri Lance. Już w starożytnym Egipcie wykorzystywano jego wyjątkowy zapach. Olejek zapachowy pozyskiwany jest z suszonych owoców. Ma łagodny, korzenny aromat z lekką cytrusową nutą. Kardamon uważany jest za afrodyzjak. Często wykorzystuje się go także w aromaterapii.

Znajdziesz go w zapachach: Spicy Wild, #43, #26

You may also like...