Poznaj składniki naszych perfum. Część III

Share

Niezwykle piękna i zmysłowa orchidea, cytrusowo-kwiatowy olejek neroli oraz tropikalny ylang ylang nazywany „kwiatem wszystkich kwiatów”. Poznaj kolejne składniki naszych perfum.

Orchidea

Ten orientalny i zmysłowy kwiat znany jest także pod inną popularną nazwą – storczyk. Ma wyrazisty, intensywny, elegancki i nieco tajemniczy zapach. Jest symbolem subtelności i wytworności. W naturze większość storczyków rośnie na drzewach albo między skałami, a nie w ziemi. Z tymi kwiatami związane jest zjawisko zwane orchidelirium, czyli storczykowe szaleństwo. W XIX wieku w wiktoriańskiej Anglii zapanowała moda na te rośliny. Każdy kto chciał liczyć się w towarzystwie, musiał posiadać w swojej kolekcji ten kwiat. Bogaci fanatycy wynajmowali więc łowców orchidei, by Ci w tropikach szukali i zbierali piękne okazy storczyków i wysyłali je do Europy. Nowoodkryte gatunki orchidei sprzedawane były na aukcjach w Londynie za niebotyczne kwoty. Niestety działalność łowców orchidei przyczyniła się do wyginięcia niektórych gatunków tej wyjątkowej rośliny.

Znajdziesz ją w zapachach: #19, #37, #55

Neroli

To olejek pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy (Citrus Aurantium) w procesie destylacji parą wodną. Uprawia się ją głównie w Maroko i Tunezji, a jej kwiaty zbiera się w marcu i kwietniu. Zapach neroli jest kwiatowy, ciepły, delikatnie cytrusowy i gorzki. Swoją nazwę zawdzięcza Księżnej Neroli – Marie-Anne de La Tremoille, która używała go do kąpieli i dzięki której został wprowadzony do powszechnego użytku. Ze względu na swoje właściwości, olejek neroli bardzo często wykorzystuje się w aromaterapii. Ma działanie relaksujące, uspokajające i antydepresyjne.

Znajdziesz go w zapachach: #27, #47, #12, #14

Ylang-ylang

Z kwiatów tego tropikalnego drzewa, zwanego także jagodlinem wonnym wytwarza się balsamiczny, kwiatowy i słodki olejek zapachowy z lekką, korzenną nutą. Nazwa ylang-ylang oznacza „kwiat wszystkich kwiatów”. Kwiaty te mają oryginalny kształt i żółtą barwę. Najintensywniej pachną w nocy, dlatego zbiera się je o świcie, gdy ich zapach jest jeszcze bardzo mocny, a następnie poddaje się je procesowi destylacji. Na Filipinach wierzy się, że ylang-ylang odstraszają złe duchy, natomiast w Indonezji uważane są za silny afrodyzjak. Ich zapach działa odprężająco i antydepresyjnie.

Znajdziesz je w zapachach: #3, #47, #49

You may also like...